| Specification | Prime Power | Standby Power |
|---|---|---|
| Rated Power (kVA) | 125 | 138 |
| Power Rating (kW) | 100 | 110 |
| Frequency (Hz) | 50 | |
| Engine Model | 6BTA5.9-G2 | |
| Engine Speed (RPM) | 1500 | |
| Phase | 3 | |
| PF | 0.8 | |
| Control System | Digital | |
| Rated Voltage (V) | 400/230 (Customizable) | |
| Fuel Tank Capacity Operating Time | ≥ 8h @ 75% load | |
| Model Type | BC138 (Open) | BC138S (Silent) |
|---|---|---|
| Length (mm) | 2120 | 2950 |
| Width (mm) | 850 | 1040 |
| Height (mm) | 1400 | 1430 |
| Tank Capacity (L) | 230 | 230 |
| Engine Model & Manufacturer | 6BTA5.9-G2 (Cummins) |
| Number of Cylinders | 6 |
| Cylinder Arrangement | In-line |
| Cycle | Four Stroke |
| Aspiration | Turbocharged & Aftercooled |
| Bore x Stroke | 102 x 120 mm |
| Displacement | 5.9 L |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Prime Power/Speed | 106 kW/1500 rpm |
| Standby Power/Speed | 118 kW/1500 rpm |
| Cooling System | Force Water Cooling Cycle |
| Total Lubrication System Capacity | 16.4 L |
| Coolant Capacity (Engine Only) | 10 L |
| Fuel Consumption @ 100% Load | 211 g/kWh @1500 rpm |
| Alternator Brand | BOBIG |
| Alternator Manufacturer | FUJIAN BOBIG ELECTRIC MACHINERY CO.,LTD |
| Alternator Model | BW-274D |
| Alternator Rated Power | 100kw/125kva |
| Rated Voltage | 230v/400v |
| Rated Frequency | 50hz |
| Connecting Type | 3 Phase and 4 W |
| Protection Grade | IP23 |
| Altitude | ≤1000m |
| Exciter Type | Brushless, Self-exciting, AVR automatic voltage regulating, 100% Copper |
| Insulation Class | H class |
| Voltage Regulation, Steady State | ≤±1% |