| Parameter | Prime Power | Standby Power |
|---|---|---|
| Rated Power (kVA) | 375 | 413 |
| Power Rating (kW) | 300 | 330 |
| Frequency (Hz) | 50 | |
| Engine Model | SC13E500D2 | |
| Engine Speed (RPM) | 1500 | |
| Phase | 3 | |
| PF | 0.8 | |
| Control System | Digital | |
| Rated Voltage (V) | 400/230 (Customizable) | |
| Fuel Tank Capacity Operating Time | ≥ 8h @ 75% load | |
| Model | BSD413 (Open Type) | BSD413S (Silent Type) |
|---|---|---|
| Length (L) mm | 3100 | 4200 |
| Width (W) mm | 1160 | 1300 |
| Height (H) mm | 2150 | 1950 |
| Tank Capacity (L) | 690 | 690 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Engine Model & Manufacturer | SC13E500D2 (SDEC) |
| Engine Type | In-line, 4 strokes, water-cooled; 4 valves, Turbo charged with aftercooler |
| Combustion Type | Direct injection |
| Cylinder Type | Wet cylinder liner |
| Number of Cylinders | 6 |
| Bore × Stroke | 130 × 161 mm |
| Displacement | 12.8 lit. |
| Compression Ratio | 17 : 1 |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
| Fuel Injection Advance Angle | 14°BTDC |
| Dry Weight | 1164 kg |
| Dimension | 1856×1000×1354mm |
| Rotation | CCW viewed from flywheel |
| Fly Wheel Housing | SAE 1# |
| Fly Wheel | SAE 14# (133 teeth) |
| Injection Pump | Longkou in-line "P" type |
| Governor | Electric type |
| Feed Pump | Mechanical type |
| Injection Nozzle | Multi hole type |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Alternator Brand | BOBIG |
| Alternator Manufacturer | FUJIAN BOBIG ELECTRIC MACHINERY CO.,LTD |
| Alternator Model | BW-314F |
| Alternator Rated Power | 300kW/375kVA |
| Rated Voltage (V) | 230V/400V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Connecting Type | 3 Phase and 4 W |
| Number of Bearing | 1 |
| Protection Grade | IP23 |
| Altitude | ≤1000m |
| Exciter Type | Brushless, Self-exciting, AVR automatic voltage regulating, 100% Copper |
| Insulation Class | H class |
| Telephone Influence Factor (TIF) | ≤50 |
| THF | ≤2% |
| Voltage Regulation, Steady State | ≤±1% |
| Transient State Voltage | ≤-15%~+20% |
| Engine | Alternator | Fuel System | Generating Set |
|---|---|---|---|
|
|
|
|